TMS Logo  TMS ONLINE | MEMBERS ONLY | SITE MAP

2005 TMS Annual Meeting & Exhibition: Honors and Awards


2005 Meeting Menu
   TMS 2005 HOME PAGE
   GENERAL INFO
   REGISTRATION & TRAVEL
   TECHNICAL PROGRAM
   SPECIAL EVENTS
   SHORT COURSES
   EXHIBIT INFO
   STUDENT INFO
   PDFS/FORMS/CONTACTS
   TMS MEETINGS HOME


FEBRUARY 13-17 · 2005 TMS ANNUAL MEETING · SAN FRANCISCO, CALIFORNIA
AM05 Logo

The following awards will be presented at various functions during TMS 2005.

Society-Level Awards

BRUCE CHALMERS AWARD
Jonathan A. Dantzig, University of Illinois

CHAMPION H. MATHEWSON AWARD
James M. Howe, University of Virginia
William T. Reynolds, Jr., Virginia Polytechnic Institute
Vijay K. Vasudevan, University of Cincinnati

DISTINGUISHED SERVICE AWARD
John P. Hager, Colorado School of Mines

EDUCATOR AWARD
Robert T. Dehoff, University of Florida

FELLOW CLASS OF 2005
Hamish Fraser, Ohio State University
Terence G. Langdon, University of Southern California
Alton D. Romig, Jr., Sandia National Laboratories

INSTITUTE OF METALS/ROBERT FRANKLIN MEHL AWARD
John F. Knott, University of Birmingham

JOHN BARDEEN AWARD
Arthur C. Gossard, University
of California, Santa Barbara

ROBERT LANSING HARDY AWARD
Ibrahim Karaman, Texas A&M University

WILLIAM HUME-ROTHERY AWARD
Uichiro Mizutani, Nagoya University

TMS Technical Division Award Winners

ALUMINUM DISTINGUISHED SERVICE AWARD
Chris M. Bickert, Pechiney Group

EXTRACTION & PROCESSING DISTINGUISHED CO-LECTURERS
Christopher W. Bale, Ecole Polytechnique, University of Montreal
Arthur D. Pelton, Ecole Polytechnique, University of Montreal

EXTRACTION & PROCESSING SCIENCE AWARD
D. Richard Shaw, FENIX Hydromet
David B. Dreisinger, University of British Columbia
Thomas Lancaster, Straits Whim Creek Pty, Ltd
Geoffrey D. Richmond, Amtec Limited
Marcus Tomlinson, AMEC Americas

EXTRACTION & PROCESSING TECHNOLOGY AWARD
Frank A. Stober, Hatch Associates
Terry Gerritsen, Hatch Associates
Jakob Janzen, Hatch Associates
Andrei Kepes, Hatch Associates
Nils Voermann, Hatch Associates
Ian Candy, Hatch Associates
A. Matyas, Hatch Associates

LIGHT METALS TECHNICAL SERVICE AWARD
Diran Apelian, Worcester Polytechnic Institute

LIGHT METALS JOM BEST PAPER AWARD
Sujit Das, National Transportation Research Center

LIGHT METALS AWARD
Margaret M. Hyland, University of Auckland
Edwin Patterson, University of Auckland
Barry Welch, Welbank Consulting Ltd.

STRUCTURAL MATERIALS DISTINGUISHED SERVICE AWARD
George T. "Rusty" Gray III, Los Alamos National Laboratory

STRUCTURAL MATERIALS DISTINGUISHED SCIENTIST/ENGINEER AWARD
Terence G. Langdon, University of Southern California

TMS Foundation Awards

SHRI RAM ARORA AWARD
Ashish Garg, Indian Institute of Technology

Also to Be Presented at TMS 2005

AIME ROSSITER W. RAYMOND AWARD
Matthew R. Barnett, Deakin University

J. KEITH BRIMACOMBE PRIZE
James W. Evans, University of California, Berkeley


The information on this page is maintained by the TMS Meetings Department (mtgserv@tms.org).