TMS Logo    TMS ONLINE | MEMBERS ONLY | SITE MAP

TMS 2007 Annual Meeting & Exhibition

FEBRUARY 25-MARCH 1  • TMS 2007 ANNUAL MEETING & EXHIBITION  • ORLANDO, FLORIDA

2007 Meeting Menu
2007 MEETING HOME PAGE
REGISTRATION
HOUSING RESERVATIONS
EXHIBITION INFO
CORPORATE SPONSORSHIP
50th ANNIVERSARY EVENTS
NETWORKING AND SOCIAL EVENTS
STUDENT EVENTS
LECTURES
CONTINUING EDUCATION
COLLECTED PROCEEDINGS
AUTHOR GUIDELINES
PDF LIBRARY
PERSONAL CONFERENCE SCHEDULER
JOIN MEETINGS MAILING LIST
GLOBAL MEETINGS CALENDAR
PAST MEETING ARCHIVE
TMS ONLINE HOME


TMS 2007: Award Winners

2007 TMS AWARD WINNERS

Congratulations to the following 2007 TMS Award Winners

  • TMS Fellow Class of 2007
    William Boettinger, National Institute of Standards & Technology
    Roger D. Doherty, Drexel University
    Armen G. Khachaturyan, Rutgers University
    Stephen J. Pearton, University of Florida
    Erland M. Schulson, Dartmouth College
  • Application to Practice
    Frederick S. Pettit, University of Pittsburgh
  • John Bardeen Award
    Sungho Jin, University of California
  • Bruce Chalmers Award
    David R. Poirier, University of Arizona
  • Distinguished Service Award
    Dan J. Thoma, Los Alamos National Laboratory
  • Early Career Faculty Fellow
    Ryan K. Roeder, University of Notre Dame
  • Educator Award
    Lawrence E. Murr, University of Texas
  • Robert Lansing Hardy Award
    David F. Bahr, Washington State University
  • William Hume-Rothery Award
    Simon C. Moss, University of Houston
  • Institute of Metals/Robert Franklin Mehl Award
    Jean-Marie Dubois, Ecole Nationale Superieure des Mines
  • Champion H. Mathewson Award
    Brian D. Kernan, The Ex One Company
  • TMS Foundation Shri Ram Arora Award
    C. Sudha, Indira Gandhi Centre for Atomic Research
TECHNICAL DIVISION AWARD WINNERS

Congratulations to the following 2007 TMS Technical Division Award Winners

Electronic, Magnetic & Photonic Materials Division

  • Distinguished Service Award
    Darrel Frear, Freescale Semiconductor
  • Distinguished Materials Scientist/Engineer Award
    King-Ning Tu, University of California

Extraction & Processing Division

  • Distinguished Lecturer
    Fiona M. Doyle, University of California
  • Distinguished Service Award
    Philip J. Mackey, Falconbridge Technology
  • Science Award
    Hong Yong Sohn, University of Utah
  • Technology Award
    José R. Parga, Institute Technology of Saltillo
    David L. Cocke, Lamar University
    Jesus L. Valenzuela, University of Sonora
    Mehmet Kesmez, Lamar University
    Jewel A.G. Gomes, Lamar University
    Hector A. Moreno, Lamar University
    Ventura Valverde, Institute Technology of Saltillo

Light Metals Division

  • Distinguished Service Award
    Alton Tabereaux, Alcoa Inc.
  • Technology Award
    Bob R. Powell, General Motors Corporation
  • Light Metals Award
    Detlef Maiwald, Innovatherm GmbH
    Wolfgang Leisenberg, Innovatherm GmbH

Materials Processing & Manufacturing Division

  • Distinguished Service Award
    Richard N. Wright, Idaho National Laboratory
  • Distinguished Scientist/Engineer Award
    S. Lee Semiatin, U.S. Air Force Research Laboratory

Structural Materials Division

  • Distinguished Service Award
    Peter K. Liaw, University of Tennessee
  • Distinguished Scientist/Engineer Award
    Ramgopal Darolia, General Electric Company
OTHER AWARD WINNERS

Congratulations to the following 2007 Award Winners

  • AIME Honorary Member
    TBD
  • ACTA Materialia Inc. J. Herbert Hollomon Award
    Diran Apelian, Worcester Polytechnic Institute
  • J. Keith Brimacombe Prize
    TBD


The information on this page is maintained by the TMS Meetings Department (mtgserv@tms.org).