Skip Navigation Links
ABOUT TMS Expand ABOUT TMS
MEMBERSHIP Expand MEMBERSHIP
MEETINGS & EVENTS Expand MEETINGS & EVENTS
PUBLICATIONS Expand PUBLICATIONS
FOR THE PROFESSION Expand FOR THE PROFESSION
VOLUNTEER TOOLS Expand VOLUNTEER TOOLS
PARTNER WITH TMS Expand PARTNER WITH TMS
TMS ESSENTIALS

NOMINATION TIMELINE

AWARD DEADLINE: APRIL 1st
  • April: Nominations and required supporting documents are due.
  • June: Appointed award committees review nominations and make selections.
  • November: Award recipients and principal nominators are notified of their selection.
  • February: Awards are presented at the TMS Annual Meeting.

Awards listed under "Other Awards" may have separate nomination deadlines, as indicated.


Professional Honors and Awards
Recipients of the TMS Fellows Award


Class of 2011
Class of 2010
Class of 2009
Class of 2008
Class of 2007
Class of 2006

Class of 2005
Class of 2004
Class of 2003
Class of 2002
Class of 2001
Class of 2000
1990 to 1999

Class of 1999
Class of 1998
Class of 1997
Class of 1996
  • John J. Gilman*
  • William W. Mullins*
  • Frans A. Spaepen
  • David B. Williams
Class of 1995
  • Howard K. Birnbaum*
  • Robert Mehrabian
Class of 1994
  • Martin E. Glicksman
  • Chain T. Liu
  • Vladimir N. Mackiw*
Class of 1993
  • George E. Dieter
  • Julian Szekely*
  • Julia R. Weertman
Class of 1992
  • J. David Embury
  • Bhakta B. Rath
  • John Stringer
Class of 1991
  • Y. Austin Chang*
  • William C. Leslie*
  • Takeshi Nagano*
  • Peter Tarassoff
  • Ethem T. Turkdogan
Class of 1990
  • K.A. Gschneidner, Jr.
  • John S. Kirkaldy
  • Nikolas Themelis
  • Johannes Weertman
  • Albert R.C. Westwood
1980 to 1989

Class of 1989
  • J. Keith Brimacombe*
  • Merton Flemings
  • Thaddeus Massalski
  • E.D. Verink, Jr.*
Class of 1988
  • William D. Nix
  • King-Ning Tu
  • C. Marvin Wayman*
  • Fred Weinberg*
Class of 1987
  • Kenneth A. Jackson
  • U. Fred Kocks
Class of 1986
  • Ernest Peters*
Class of 1985
  • James C.M. Li
  • Oleg D. Sherby
Class of 1984
  • Hubert I. Aaronson*
  • C.J. McMahon, Jr.
  • Alexander R. Troiano*
Class of 1983
  • John W. Cahn
  • Robert D. Pehlke
  • Guy M. Pound*
  • Francis L. VerSnyder*
  • Charles A. Wert*
Class of 1982
  • G. Robert Couch*
  • Robert A. Rapp
Class of 1981
  • Charles B. Alcock*
  • George S. Ansell
  • Gilbert Y. Chin*
  • Jerome B. Cohen*
  • Nicholas J. Grant*
Class of 1980
  • Wayne C. Hazen*
  • Mats Hillert
  • Eugene S. Machlin
  • Dale F. Stein
  • Jack H. Wernick*
1970 to 1979

Class of 1979
  • Robert E. Lund*
  • Robert Maddin
  • Allen S. Russell
  • Paul G. Shewmon
  • Gareth Thomas
Class of 1978
  • Robert W. Balluffi
  • Thomas A. Henrie
  • Carl Jack McHargue
  • Fred D. Rosi*
Class of 1977
  • Jagdish C. Agarwal
  • W.T. Lankford, Jr.*
  • Arthur S. Nowick*
  • William R. Opie
  • Terkel Rosenqvist*
Class of 1976
  • James C. Fulton*
  • George R. St. Pierre
  • Charles R. Taylor*
  • David Turnbull*
  • Milton E. Wadsworth*
  • Victor F. Zackay
Class of 1975
  • Morris E. Fine
  • Thomas R. Ingraham*
  • James Howard Keeler
  • Thomas B. King*
  • Harold W. Paxton
 
Class of 1974
  • Tasuku Fuwa
  • John P. Hirth
  • John R. Low, Jr.*
  • Albert W. Schlechten*
  • Clarence E. Sims*
Class of 1973
  • John H. Frye, Jr.*
  • William 0. Philbrook*
  • Raymond L. Smith
Class of 1972
  • John Convey*
  • Robert I. Jaffee*
  • Herbert H. Kellogg
  • Max W. Lightner*
  • William D. Manly*
Class of 1971
  • Mars G. Fontana*
  • Maxwell Gensamer*
  • Julius J. Harwood
  • Frederick N. Rhines*
  • David Swan*
Class of 1970
  • John E. Dorn*
  • Frank A. Forward*
  • Bruce W. Gonser*
  • Michael Tenenbaum*
 
1963 to 1969

Class of 1969
  • Gerhard J. Derge*
  • W.J. Harris, Jr.*
  • J. Herbert Hollomon*
  • Maurice E. Shank*
  • Kent R. Van Horn*
Class of 1968
  • Marc L. Allard*
  • Earl H. Bunce*
  • John F. Elliott*
  • Benjamin Lustman*
  • Lloyd M. Pidgeon*
Class of 1967
  • Harold B. Emerick*
  • Sir Charles F. Goodeve*
  • Paul E. Queneau*
  • George A. Roberts*
  • J.S. Smart, Jr.*
Class of 1966
  • Pol Duwez*
  • Werner Koster*
  • Earl R. Parker*
  • William G. Pfann*
  • Jack H. Scaff*
Class of 1965
  • Paul A. Beck*
  • Bruce Chalmers*
  • G.V. Kurdjuniov*
  • Carleton C. Long*
  • Oscar T. Marzke*
Class of 1964
  • Edgar C. Bain*
  • Charles S. Barrett*
  • Karl L. Fetters*
  • Francis Frary*
  • Zay Jeffries*
  • Thomas L. Joseph*
  • Charles R. Kuzell*
  • Champion H. Mathewson*
  • Ronald R. McNaughton*
  • Albert J. Phillips*
  • Leo F. Reinartz*
  • Earle E. Schumacher*
  • Robert B. Sosman*
  • Carl Wagner*
  • Clyde Williams*
Class of 1963
  • James B. Austin*
  • John Chipman*
  • Morris Cohen*
  • Lawrence S. Darken*
  • W.R. Hibbard, Jr.*
  • Augustus B. Kinzel*
  • Robert F. Mehl*
  • F. Denys Richardson*
  • R. Schuhmann, Jr.*
  • Cyril Stanley Smith*

* Deceased

How to Nominate a Colleague

To nominate a deserving professional review the descriptions and criteria on the Honors and Awards page and complete the convenient online Nomination Form, or download the Nomination Form (PDF) which contains a complete explanation of each award and how to nominate a colleague. Nominations must be received according to the timeline and deadlines as listed. TMS members may also be interested in reviewing the American Institute of Mining, Metallurgical, and Petroleum Engineers (AIME) site for additional award opportunities. Nominations must be received according to the posted deadlines.

For More Information

For more information about honors and awards available through TMS, please contact the TMS Professional Affairs Administrator at:

The Minerals, Metals & Materials Society
184 Thorn Hill Road
Warrendale, PA 15086 USA
Telephone (724) 776-9000, ext. 232
Fax (724) 776-3770
E-Mail awards@tms.org