Skip Navigation Links
ABOUT TMS Expand ABOUT TMS
MEMBERSHIP Expand MEMBERSHIP
MEETINGS & EVENTS Expand MEETINGS & EVENTS
PUBLICATIONS Expand PUBLICATIONS
FOR THE PROFESSION Expand FOR THE PROFESSION
VOLUNTEER TOOLS Expand VOLUNTEER TOOLS
PARTNER WITH TMS Expand PARTNER WITH TMS
TMS ESSENTIALS

2013 TMS Award Winners

TMS honors the best among the materials science and engineering community. These awards are presented yearly during the TMS Annual Meeting & Exhibition. Congratulations to all of our award winners.

Select Year Select Award Search


Society Award Winners
   
Acta Materialia Materials and Society Award
Jeffrey Wadsworth
Battelle Memorial Institute

View Winner Details

   
AIME Champion H. Mathewson Award
Jung-Kuei (Brian) Chang
Chung Hsin Electric & Machinery MFG Corp

View Winner Details

   
AIME Champion H. Mathewson Award
Paul Krajewski
General Motors Company

View Winner Details

   
AIME Champion H. Mathewson Award
Eric M. Taleff
University of Texas

View Winner Details

   
AIME Honorary Membership Award
Bhakta Rath
Naval Research Laboratory

View Winner Details

   
AIME Robert Lansing Hardy Award
Markus Buehler
Massachusetts Institute of Technology

View Winner Details

   
Alexander Scott Distinguished Service Award
Ray Peterson
Aleris International Inc

View Winner Details

   
Application to Practice Award
Timothy Weihs
Johns Hopkins University

View Winner Details

   
Brimacombe Medalist
Ellen Cerreta
Los Alamos National Laboratory

View Winner Details

   
Brimacombe Medalist
Nikhilesh Chawla
Arizona State University

View Winner Details

   
Brimacombe Medalist
Joy Forsmark
Ford Motor Co

View Winner Details

   
Brimacombe Medalist
Alan Luo
General Motors Co

View Winner Details

   
Bruce Chalmers Award
Sindo Kou
University of Wisconsin

View Winner Details

   
Cyril Stanley Smith Award
Leonid Bendersky
National Institute of Standards & Technology

View Winner Details

   
Early Career Faculty Fellow Award
Julia Greer
California Institute of Technology

View Winner Details

   
Educator Award
Marc Andre Meyers
University of California

View Winner Details

   
Fellow Award
George (Rusty) Gray, III
Los Alamos National Laboratory

View Winner Details

   
Fellow Award
Robert Shull
National Institute of Standards & Technology

View Winner Details

   
Fellow Award
David Srolovitz
University of Pennsylvania

View Winner Details

   
Fellow Award
Peter Voorhees
Northwestern University

View Winner Details

   
Institute of Metals/Robert Franklin Mehl Award
Horst Hahn
Karlsruhe Institute of Technology

View Winner Details

   
J.K. Brimacombe Prize
Jonathan Dantzig
University of Illinois

View Winner Details

   
Leadership Award
Julie Christodoulou
US Office of Naval Research

View Winner Details

   
Morris Cohen Award
Gregory Olson
Northwestern University

View Winner Details

   
Shri Ram Arora Award
Sumit Goenka
Carnegie Mellon University

View Winner Details

   
Vittorio de Nora Prize for Environmental Improvements in Metallurgical Industries
Leon Prentice
CSIRO Process Science and Engineering

View Winner Details

   
William Hume-Rothery Award
Alex Zunger
University of Colorado

View Winner Details

Division Award Winners
   
EMPMD Distinguished Scientist/Engineer Award
Mark Asta
University of California

View Winner Details

   
EMPMD Distinguished Service Award
Jeff Hoyt
McMaster University

View Winner Details

   
EMPMD JEM Best Paper Award
Stephen W. Bedell
IBM T.J. Watson Research Center

View Winner Details

   
EMPMD JEM Best Paper Award
Bahman Hekmatshoar
IBM T.J. Watson Research Center

View Winner Details

   
EMPMD JEM Best Paper Award
Marco Hopstaken
IBM T.J. Watson Research Center

View Winner Details

   
EMPMD JEM Best Paper Award
Devendra Sadana
IBM T.J. Watson Research Center

View Winner Details

   
EMPMD JEM Best Paper Award
Davood Shahrjerdi
IBM T.J. Watson Research Center

View Winner Details

   
EMPMD John Bardeen Award
King Ning Tu
University of California

View Winner Details

   
EPD Distinguished Lecturer Award
Donald Sadoway
Massachusetts Institute of Technology

View Winner Details

   
EPD Distinguished Service Award
Adam Powell
Metal Oxygen Separation Technologies

View Winner Details

   
EPD Science Award
Peter Hayes
University of Queensland

View Winner Details

   
EPD Technology Award
Michael Gross
Bucknell University 

View Winner Details

   
EPD Technology Award
Lauren Hafford
Vestas

View Winner Details

   
EPD Technology Award
Elizabeth Sterling
University of British Columbia

View Winner Details

   
EPD Technology Award
Jonathan Stolk
Olin College of Engineering

View Winner Details

   
Light Metals Award
Vladislav Gorbunov
National University of Science & Technology

View Winner Details

   
Light Metals Award
Gennadiy Klimentenok
UC RUSAL Engineering and Technology Center

View Winner Details

   
Light Metals Award
Andrey Panov
UC RUSAL Engineering and Technology Center

View Winner Details

   
Light Metals Award
Gennady Podgorodetsky
National University of Science & Technology

View Winner Details

   
Light Metals Subject Award - Aluminum Reduction Technology
Ingo Eick
Hydro Aluminium Deutschland

View Winner Details

   
Light Metals Subject Award - Aluminum Reduction Technology
Kristian Etienne Einarsrud
SINTEF Materials and Chemistry

View Winner Details

   
Light Metals Subject Award - Aluminum Reduction Technology
Stein Tore Johansen
SINTEF Materials and Chemistry

View Winner Details

   
Light Metals Subject Award - Electrode Technology for Aluminum Production
Barry Sadler
Net Carbon Consulting Pty Ltd

View Winner Details

   
Light Metals Subject Award - Recycling
Tracey Brommer
PA Consulting

View Winner Details

   
Light Metals Subject Award - Recycling
Britt Elin Gihleengen
Scandpower

View Winner Details

   
Light Metals Subject Award - Recycling
Randolph Kirchain
Massachusetts Institute of Technology

View Winner Details

   
Light Metals Subject Award - Recycling
Elsa Olivetti
Massachusetts Institute of Technology

View Winner Details

   
Light Metals Subject Award - Warren Peterson Cast Shop for Aluminum Production
Malcolm Couper
Monash University

View Winner Details

   
Light Metals Subject Award - Warren Peterson Cast Shop for Aluminum Production
Mark Easton
Monash University

View Winner Details

   
Light Metals Subject Award - Warren Peterson Cast Shop for Aluminum Production
Nick Parson
Rio Tinto Alcan

View Winner Details

   
Light Metals Subject Award - Warren Peterson Cast Shop for Aluminum Production
Lisa Sweet
CAST Co-operative Research Ctr

View Winner Details

   
Light Metals Subject Award - Warren Peterson Cast Shop for Aluminum Production
John Taylor
University of Queensland

View Winner Details

   
LMD - Energy Best Paper Award - Professional
Cynthia Belt
Consultant

View Winner Details

   
LMD - Energy Best Paper Award- Student
Divakar Mantha
US Air Force Academy

View Winner Details

   
LMD - Energy Best Paper Award- Student
Ramana Reddy
University of Alabama

View Winner Details

   
LMD - Energy Best Paper Award- Student
Tao Wang
University of Alabama

View Winner Details

   
LMD Distinguished Service Award
Jomar Thonstad
Norwegian University of Science & Technology

View Winner Details

   
LMD JOM Best Paper Award
Mansoor Barati
University of Toronto

View Winner Details

   
LMD JOM Best Paper Award
Murray D. Johnston
University of Toronto

View Winner Details

   
LMD JOM Best Paper Award
Leili Tafaghodi Khajavi
University of Toronto

View Winner Details

   
LMD JOM Best Paper Award
Mark Li
University of Toronto

View Winner Details

   
LMD JOM Best Paper Award
Samira Sokhanvaran
University of Toronto

View Winner Details

   
LMD Magnesium Technology Award - Best Poster
Enrique Lavernia
University of California

View Winner Details

   
LMD Magnesium Technology Award - Best Poster
Suveen Mathaudhu
US Army Research Office

View Winner Details

   
LMD Magnesium Technology Award - Best Poster
Troy Topping
University of California

View Winner Details

   
LMD Magnesium Technology Award - Best Poster
Yuhong Xiong
Seagate Technology

View Winner Details

   
LMD Magnesium Technology Award - Best Poster
Baolong Zheng
University of California

View Winner Details

   
LMD Magnesium Technology Award - Best Poster
Yizhang Zhou
University of California

View Winner Details

   
LMD Magnesium Technology Award - Student Paper
Srinivasan Chandrasekar
Purdue University

View Winner Details

   
LMD Magnesium Technology Award - Student Paper
Mert Efe
Purdue University

View Winner Details

   
LMD Magnesium Technology Award - Student Paper
Wilfredo Moscoso
Purdue University

View Winner Details

   
LMD Magnesium Technology Award - Student Paper
Dinakar Sagapuram
Purdue University

View Winner Details

   
LMD Magnesium Technology Award - Student Paper
Kevin Trumble
Purdue University

View Winner Details

   
LMD Magnesium Technology Best Paper Award - Application
Fabrizio D'Errico
Politecnico Di Milano

View Winner Details

   
LMD Magnesium Technology Best Paper Award - Application
Adamo Screnci
Mc Phy Energy SA

View Winner Details

   
LMD Magnesium Technology Best Paper Award - Fundamental Research
Kazuhiro Hono
National Institute for Materials Science

View Winner Details

   
LMD Magnesium Technology Best Paper Award - Fundamental Research
Tadakatsu Ohkubo
National Institute for Materials Science

View Winner Details

   
LMD Magnesium Technology Best Paper Award - Fundamental Research
Taisuke Sasaki
National Institute for Materials Science

View Winner Details

   
LMD Technology Award
Dmitry Eskin
Brunel University

View Winner Details

   
MPMD Distinguished Scientist/Engineer Award
Thomas Bieler
Michigan State University

View Winner Details

   
MPMD Distinguished Service Award
Thomas Bieler
Michigan State University

View Winner Details

   
SMD Distinguished Scientist/Engineer Award
Carlos Tome
Los Alamos National Laboratory

View Winner Details

   
SMD Distinguished Service Award
David Bahr
Purdue University

View Winner Details

   
SMD JOM Best Paper Award
Markus J. Buehler
Massachusetts Institute of Technology

View Winner Details

   
SMD JOM Best Paper Award
Anna Tarakanova
Massachusetts Institute of Technology

View Winner Details

Other Award Winners
Young Leader Award Winners
   
EMPMD Young Leader Professional Development
Sarbajit Banerjee
State University of New York

View Winner Details

   
EMPMD Young Leader Professional Development
David Mitlin
University of Alberta/NINT NRC

View Winner Details

   
EMPMD Young Leader Professional Development
Yue Qi
General Motors Co

View Winner Details

   
EMPMD Young Leader Professional Development
Guang Sheng
Scientific Forming Technology Corp

View Winner Details

   
EPD Young Leader Professional Development
Jan deBakker
BBA Inc

View Winner Details

   
EPD Young Leader Professional Development
Hojong Kim
Massachusetts Institute of Technology

View Winner Details

   
EPD Young Leader Professional Development
Jonghyun Lee
Tufts University

View Winner Details

   
EPD Young Leader Professional Development
Thomas Wynn
Los Alamos National Laboratory

View Winner Details

   
FEMS Young Leader
Vincenzo Palermo
Institute for Organic Synthesis and Photoreactivity (ISOF)

View Winner Details

   
JIM Young Leader
Yoji Miyajima
Tokyo Institute of Technology

View Winner Details

   
LMD Young Leader Professional Development
Shib Narayan Meher
National Aluminium Company Ltd

View Winner Details

   
LMD Young Leader Professional Development
Leon Prentice
CSIRO Process Science and Engineering

View Winner Details

   
LMD Young Leader Professional Development
James Saal
Northwestern University

View Winner Details

   
LMD Young Leader Professional Development
Kiran Solanki
Arizona State University

View Winner Details

   
MPMD Young Leader Professional Development
Justin Crapps
ExxonMobil

View Winner Details

   
MPMD Young Leader Professional Development
Remi Dingreville
Sandia National Laboratories

View Winner Details

   
MPMD Young Leader Professional Development
Jun Lou
Rice University

View Winner Details

   
MPMD Young Leader Professional Development
Jian Wang
Los Alamos National Laboratory

View Winner Details

   
SMD Young Leader Professional Development
Po-Yu Chen
National Tsing Hua University

View Winner Details

   
SMD Young Leader Professional Development
Nikhil Gupta
Polytechnic Institute of New York University

View Winner Details

   
SMD Young Leader Professional Development
Alexis Lewis
US Naval Research Laboratory

View Winner Details

   
SMD Young Leader Professional Development
Michael Sangid
Purdue University

View Winner Details

   
Young Leader International Scholar - FEMS
Amy Clarke
Los Alamos National Laboratory

View Winner Details

   
Young Leader International Scholar - JIM
Sandip Harimkar
Oklahoma State University

View Winner Details

Student Award Winners
   
AIME Henry deWitt Smith Scholarship
Niaz Abdolrahim
Washington State University

View Winner Details

   
AIME Henry deWitt Smith Scholarship
Dmitri Nassyrov
McGill University

View Winner Details

   
EMPMD Gilbert Chin Scholarship
Samuel Miller
Alfred University

View Winner Details

   
EPD Scholarship
Jordan Rutledge
Colorado School of Mines

View Winner Details

   
J. Keith Brimacombe Presidential Scholarship
Bradley Potter
Case Western Reserve University

View Winner Details

   
LMD Scholarship
Rodney Lee Jones Jr.
Ohio State University

View Winner Details

   
LMD Scholarship
Marissa Lafata
University of Michigan

View Winner Details

   
LMD Scholarship
Aeriel Murphy
University of Alabama

View Winner Details

   
MPMD Scholarship
Veronica Perez
Washington State University

View Winner Details

   
MPMD Scholarship
Bradley T. Williams
Iowa State University

View Winner Details

   
SMD Scholarship
Chelsea Ehlert
Rensselaer Polytechnic Institute

View Winner Details

   
SMD Scholarship
Alexander Lohse
Purdue University

View Winner Details

   
TMS Best Paper Contest - Graduate - 1st Place
Cheng Sun
Texas A& M University

View Winner Details

   
TMS Best Paper Contest - Graduate - 2nd Place
Chih-Pin Chuang
University of Tennessee

View Winner Details